A Gyermekház gyönyörű kertjével és kerti játékaival, családias, vidám belső hangulatával, színvonalas tanfolyamaival és nem utolsó sorban a Tücsöktanya Játszóházzal és annak programjaival csalogatja a kisgyermekes családokat a hét minden napján. Kerületünk lakosai a játszóházat és programjainak nagy részét, XIII. Kerületi Partnerkártyával kedvezményesen látogathatják! A ház termei egész évben bérelhetők, akár családi rendezvényekre, születésnapi zsúrokra is. Nálunk nyáron sincs „uborkaszezon”, a játszóház és programjai, vakációs táborunk és számos nyári tábor várja a gyerekeket és a családokat ebben az időszakban is.
A Gyermekház aktuális programjaival elsősorban a legkisebbeket és szüleiket várja. A gyerekek otthonos körülmények között tölthetik idejüket a játszóházban, illetve a játékok mellett még különböző programokon is részt vehetnek a játszóház keretein belül. Az apróságok tornázhatnak, mesét hallgathatnak, angol nyelvű foglalkozásokon is részt vehetnek. Az anyukák problémáik megoldására, rendszeresen kérhetnek tanácsot pszichológus szakembertől. A hétvégi Varázsnapokon, bábelőadásokkal, koncertekkel, táncbemutatókkal, színházi előadásokkal, táncházakkal és a szokásos hétvégi játszóházzal, kézműves foglalkozásokkal és Családi Társasjátékokkal várjuk a kisgyermekes családokat, ahol minden korosztály jól érezheti magát. A sok visszajáró szülő és gyermek mára már egy családias, baráti légkört alakított ki a Gyermekházban.
Hét közben a délutáni és esti órák a Gyermekházban működő gyermek és felnőtt tánc- és mozgás csoportok, az Angyalföldi Vadrózsa Táncegyüttes, a Vitalitás Tánc és Sport Egyesület, valamint a jóga- és a női tornaórák ideje. Kéthetente biztosítunk helyet a Családi Társasjáték Klub összejöveteleinek. Szombatonként professzionális színjátszó és kommunikációs készségfejlesztő tanfolyamon vehetnek részt a gyerekek a Harsányi Gábor Színi Stúdió foglalkozásain. Havonta egy alkalommal a Budapest Skót Tánc Klub szervezésében Skót Táncházat tartunk.
A Gyermekház termei, zsúrokra, családi összejövetelekre, konferenciákra és rendszeresen működő tanfolyamokra bérelhetők.
Tücsöktanya Családi Játszóház
2010. szeptember 6-án nyílt Tücsöktanya Családi Játszóházunk a 0-5 éves korú gyermekek, szüleik és nagyszüleik számára kínál érdekes programlehetőségeket. A játszóház otthonos berendezése a korszerű és természetes anyagból készült bútorok, készségfejlesztő – a korosztálynak megfelelő esztétikus játékok kellemes időtöltést biztosítanak apró és felnőtt látogatóinak egyaránt.
A családok valóban otthon érezhetik itt magukat, a gyermekek saját korosztályuknak megfelelő játékokkal játszhatnak, felnőtt kísérőik, szüleik, nagyszüleik lepihenhetnek a babzsákokon a kényelmes fotelekben, vagy akár a szőnyegen hasalva játszhatnak együtt gyermekeikkel.
A Tücsöktanya „meghosszabbítása” a Tücsökkert szintén egész évben, a játszóház nyitvatartási idejében a várja a kisgyermekes családokat.
Megközelíthetőség:
1138 Budapest, Dagály utca 15/A
Autóbusszal:
A 15-ös jelzésű busszal a Dagály fürdőig
120-as vagy 105-ös jelzésű autóbusszal a Frangepán utca megállóig.
Értékesítő, Kulturális szervező: Kovács Eszter
Tel.: +36 1 330 5357
Mobil: +36 30 435 1998
E-mail: kovacseszter@kult13.hu
A művelődési központ rövid története
Angyalföldi Gyermek-és Ifjúsági Ház 1138 Budapest, Dagály utca 15/a
hrsz: 25867/9
Az első angyalföldi úttörőház – ami a mai Angyalföldi Gyermek- és Ifjúsági Ház elődjének tekinthető – 1951. szeptember 24-én kezdte meg működését a XIII. kerületi Tüzér utca 48. szám alatti épületben. Alapítója a XIII. Kerületi Tanács Végrehajtó Bizottsága volt.
Budapesten csak a kispesti és a kőbányai társai előzték meg alapítását. Az 1950-es, ’60-as évek történései sajnos jószerivel a feledés homályába vesztek. A megmaradt, kevés írásos dokumentum alapján körvonalazható a mai nagyságában 1950-ben létrejött XIII. kerület viszonylag korán elkezdődött úttörőélete.
Az úttörőház 1960 őszén átköltözött a József Attila Kultúrházba (a mai József Attila Művelődési Központba, a továbbiakban: JAMK), ahol a korábbihoz képest nagyobb és világosabb helyen tevékenykedhetett az ifjúság. A jobb feltételek között több lehetőség nyílt a pezsgő úttörőélet szervezésére, bár később a párhuzamos programok problémát jelentettek.
Az úttörőháznak otthont adó kultúrház a kerület iskoláinak többségétől távol esett. Az építészeti adottságok miatt a helyiségek kihasználtsága sem volt szerencsés.
Egy-egy szakköri szobában egyszerre legfeljebb 50 gyermeket tudtak foglalkoztatni.
A kerület egy másik pontján, a Dagály utca 15/A szám alatt 1970-ben egy vadonatúj épület készült el, szintén azzal a céllal, hogy a XIII. kerületi ifjúság kapjon itt közösségi teret.
A Dagály Ifjúsági Klub névre keresztelt szervezet – bár külön épületben, de a kerületi tanács döntésének érelmében – szintén a JAMK hatáskörében működött.
A Dagály utcai létesítményről hírt adó első írásos dokumentum csak 1977. február 15-i dátummal található. Az ekkor készült feljegyzés az említett két, XIII. kerületi ifjúsági intézmény: az úttörőház és a Dagály Ifjúsági Klub esetleges helycseréjéről, illetve összevonásáról szól. Történt ugyanis, hogy a XIII. kerületi Tanácsháza felújítása miatt a művelődési osztály ideiglenesen kiköltözött a Dagály Ifjúsági Klubba. Dr. Gerő Gyuláné osztályvezető a helyszíni tapasztalatok alapján arra az elhatározásra jutott, hogy az addig a művelődési központban működött úttörőházat az ifjúsági klub helyére kellene költöztetni, ahol sokkal jobb körülmények között szervezhetné programjait. A Dagály utcai épület beosztása kedvezőbb volt a JAMK-ban biztosított helyszínnél. A szükség esetén mozdítható falakkal kettéosztható vagy egybenyitható, 200 fős nagyteremben bármilyen rendezvény lebonyolíthatóvá vált. Az emeleti és a földszintitől rész elkülönülése következtében a különböző foglalkozásokat zavartalanul lehetett megtartani. A Dagály utcai ház előnye volt továbbá az is, hogy a büfét, a raktárt és egyéb helyiségeket szintén kisebb szakköri szobákká lehetett átalakítani. Emellett az épület önálló parkkal rendelkezett, ahol a sportolásra is lehetőség nyílt. A pályákhoz kötött sportolás szintén elérhetővé vált, mivel az épület közvetlen közelében működött a kerületi sportfelügyelőség, aminek adottak voltak a pályái.
Dr. Gerő Gyuláné a költözést felvető írását azzal zárja – mintegy elérendő jövőképet vizionálva –, hogy „az új elhelyezésben az úttörőház egyúttal ifjúsági házzá is válhatna, ahol a késő délutáni-esti órákban az ifivezetők továbbképzését és klubéletét meg lehetne szervezni”. A költözés végül ebben az évben (1977-ben) nem valósult meg, viszont történt egy másik fontos esemény, ami nagy változást hozott az ifjúsági klub életében: a Dagály Ifjúsági Klub kikerült a JAMK hatásköréből, önálló intézményként működött tovább.
1977. évi felvetés 4 évvel később, 1981-ben realizálódott: az úttörőház átköltözött az ifjúsági klub épületébe, a Dagály utcába, egyesítve ezzel a gyermek- és ifjúsági közművelődési feladatokat a kerületben. Az intézmény szakmai munkája ekkor teljesedett ki, s ekkor vette fel a XIII. Kerületi Úttörőház nevet.
1981-ben, a Dagály utcai épületet kívülről, majd 6 évvel később belülről is felújították. A ház a Szendrő Sándor Úttörőház nevet vette fel.
Cookie beállítások
Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa.
Funkcionális
Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statisztika
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.