Talán nem vagyunk elfogultak, ha azt állítjuk, a XIII. kerület különleges, sokszínű szelete Budapestnek. A mi „Tizenhármunk” olyan városrész, ahol egymás mellett él a belvárosi nyüzsgés, a kertvárosi nyugalom, a modern ipar és a Duna vízi kultúrája. Bár kerületünk egészen fiatal, története és múltja mégis rendkívül gazdag. Az 1985 óta működő Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény Budapest XIII. kerületének a három nagy kerületrész – Angyalföld, Újlipótváros, Vizafogó és a korábban közigazgatásilag a kerülethez tartozó Margitsziget – újkori, legújabbkori helytörténeti dokumentumait és tárgyanyagát gyűjti és mutatja be.
Ez, a közel 30 éves gyűjtemény tulajdonképpen nem más, mint a kerület emlékes ládája. Őrzi a múlt közös relikviáit: bútorokat, használati tárgyakat, játékokat, öltözeteket – közel kétezres darabszámban. A kerület hivatalos iratai, igazolványai, oklevelei mellett itt kap helyet a több mint 13000 darabos aprónyomtatvány-gyűjtemény is, amely a különbözői intézményekből származó meghívók, programfüzetek, szórólapok archívuma. A 2300 kötetes könyvtárában történeti kézikönyvek, bibliográfiák, helyi folyóiratok cikkei mesélnek a látogatóknak, 1400 darabos numizmatikai gyűjteményében pedig egykori polgárok jelvényeit, érmeit is megtalálhatják.
„Városrészek összefonódnak” címmel állandó kiállítással is büszkélkedik a Gyűjtemény, ami kimondottan a kerület emlékeit dokumentálja. De nem csak a városrész múltját, hanem a benne élt emberek élettörténetét is megtalálni itt: kézzel írt feljegyzést az egykori Angyalföldről, cakkos szélű fekete-fehér fotót egy hazavárt katonáról, nagyapáink történelem-dolgozatát, szerelmeslevelet a Kedveshez.
A kerület határain túl, országos, sőt nemzetközi körökben is ismertek és elismertek kiállításai, kiadványai, kutatási és múzeumpedagógiai tevékenysége. Az Év Múzeuma pályázat keretében 2003-ban az ICOM Magyar Nemzeti Bizottsága különdíját nyerte el. A gyűjtemény tevékenységét a kerületi Önkormányzat is támogatja, melyért 2000-ben elnyerte a Múzeumpártoló Önkormányzat címet.
Ma gyűjteményünk a következő főbb gyűjteményi egységekből tevődik össze:
A közel 20 000 db-os tárgy-gyűjteményt elsősorban bútorok, használati tárgyak, öltözetdarabok, lakástextíliák, szerszámok, emléktárgyak alkotják. Külön is említést érdemelnek régi híradástechnikai eszközeink, amelyek között nagy számban vannak régi rádiók, drótos magnó stb.
Iratanyagunk (közel 7000 tétel) oklevelekből, igazolványokból, hivatalos iratokból, levelekből, munkaanyagokból áll. Adattárunkban (600 adattári egység) történeti leírásokat, kéziratos pályamunkákat, dolgozatokat, tanulmányokat őrzünk. Mintegy 13000 db aprónyomtatványunk van, amelyek között főként a kerület különböző intézményeiből származó nyomtatott meghívók, programok, hirdetések, szórólapok, tájékoztatók találhatók. Levelezőlap-gyűjteményünk körülbelül 4000 db-ból áll, de ezek között nagyon kevés a kimondottan kerületi vonatkozású.
Közel 22000 db-ból álló fotótárunk meglehetősen vegyes anyagot tartalmaz. Találhatók itt fekete-fehér és színes papírképek, fénymásolatok, diák, negatívok a kerületi fotósoktól, illetve itteni gyűjtésből, de más fotótárakban őrzött fotók reprodukciói is nagy számban vannak nálunk. 2017-ben megkezdjük a fotók digitalizálását, ezzel segítve az érdeklődőket, kutatókat, akik szívesen keresgetnek régi emlékeket a gyűjteményben. Terveink szerint évvégétől már egyes feldolgozott képek elérhetők lesznek az interneten.
A numizmatikai gyűjtemény mintegy 1400 db vegyes anyagot: jelvényeket, érmeket tartalmaz.
2600 kötetes könyvtárunkban elsősorban a kerülettel kapcsolatos könyveket, történettudományi, főváros történeti kézikönyvek, bibliográfiákat gyűjtjük. Ezt egészíti ki a 14 féle újság, folyóirat több teljes évfolyama (kerületi újságok, üzemi lapok, valamint a honismereti, helytörténeti, muzeológiai, városvédelemmel kapcsolatos folyóiratok), valamint a csonkaperiodikák (mintegy 15000 db az újságkivágásokkal együtt) gyűjteménye, amely folyóiratok, újságok egy-egy példányszámából, vagy nem teljes sorozataiból, illetve sajtórepertóriumokból, újságkivágásokból áll.
Az elmúlt időszakban a gyűjteményt elsősorban kiállításainkkal kapcsolatosan gyűjtött anyagok gyarapították. Büszkék vagyunk 2015. március 11-én átadott Radnóti emlékszobánkra, melyet az Angyalföldi Helytörténeti Gyűjteménynek átadott hagyatéki tárgyak segítségével alakítottuk ki. Az emlékszoba a RaM – Radnóti Miklós Művelődési Központ nyitva tartási idejében állandó kiállításként szabadon látogatható.
Adattárunk elsősorban önkéntes gyűjtőink által írt és számunkra átadott kéziratos dolgozatokkal, tanulmányokkal, fotókkal gyarapodik.